ПОВЕЌЕ

  Вол Стрит поврзан со здравјето на Трамп

  Време зa читање: < 1 минутa

  На американскиот претседател Трамп, кому минатата недела му беше дијагностициран КОВИД-19, вчера беше пуштен од болница за да продолжи со лекувањето во Белата куќа.

  По неговото ослободување, пазарите малку пораснаа, бидејќи и DJ30 и SPX500 затворија повеќе од 1,5% повисоко, додека NASDAQ100 собра 2,3%. Ова утро, пазарите треба да земат здив, бидејќи фјучерсите укажуваат на рамен отвор на Вол Стрит.

  На американските пазари може да влијае и претседателот на ФЕД, Џером Пауел, кој треба да зборува за економските изгледи на САД во 14:40 часот.

  7,798Следи нè на facebookЛајк

  слично

  Значителен буџетски дефицит во европските и регионалните земји

  Ниту една европска земја, поради кризата предизвикана од пандемијата, нема да ја заврши оваа година со буџетски суфицит. Според овие проекции, најголем дефицит во Европа...

  ЕУ привлече огромен интерес на инвеститорите со издавање обврзници

  Европската унија привлече огромен интерес на инвеститорите со издавање на обврзници за финансирање на програми за зачувување на работни места кои се загрозени поради...

  Извршниот директор во ММФ, Де Ланој: Народната банка правилно постапи со одземањето на дозволата на „Еуростандард банка”

  Народната банка е професионална и независна институција, којашто при одлучувањето ги применува највисоките меѓународни стандарди и најдобрите меѓународни практики. Одземањето на дозволата на „Еуростандард...

  ОСТАВИ ОДГОВОР

  Ве молиме внесете го коментарот
  Внесете го вашето име тука