Сите полнолетни Словенци од државата ќе добијат ваучер од 200 евра за летување

Датум на објава: 19.05.2020

Време зa читање: < 1 минутa

Со цел поддршка на граѓаните и локалниот туризам, Владата на Словенија одлучи на сите полнолетни граѓани да им додели ваучери од 200 евра, кои ќе можат да се искористат за летување во земјата, јави дописникот на МИА од Љубљана. Вакви ваучери ќе добијат и пензионерите и независните земјоделци. Според премиерот Јанез Јанша, намената на овие ваучери е да се плаќа и финансиски помогне сместувањето на граѓаните во туристичките објекти во Словенија.

Прочитајте и ...  Фејсбук ја избриша објавата на Трамп, во која кажува дека децата се речиси имуни на Ковид-19

Според најавите истите не можат да се користат за плаќање во ресторани или други угостителски објекти.

Туристичката дејност во Словенија е една од најпогодените до епидемијата на новиот коронавирус, а најголем дел од луѓето кои изгубија работа се токму од тој сектор.


Тагови: ваучер, Јанез Јанша, Словенија, туризам,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: