Рекоа за парите… – Јохан Волфганг фон Гете

Датум на објава: 19.11.2019

Време зa читање: 2 минути

РЕКОА ЗА ПАРИТЕ… ЕДНА МУДРА ИЗРЕКА ЗА ПАРИТЕ СЕКОЈА НЕДЕЛА

„МНОГУ ЛУЃЕ НЕ СЕ ГРИЖАТ ЗА СВОИТЕ ПАРИ ДОДЕКА НЕ ГИ ИСТРОШАТ, ДРУГИ ГО ПРАВАТ ИСТОТО СО СВОЕТО ВРЕМЕ!“ – Јохан Волфганг фон Гете

Јохан Волфганг фон Гете (Johann Wolfgang von Goethe) (28 август 1749 година – 22 март 1832 година), германски романописец, поет, драматург, хуманист, научник, филозоф и десет години премиер на војводството Вајмар.

Гете бил една од клучните фигури на германската литература и движењето Вајмарски класицизам во доцниот 18 и раниот 19 век.

Влијанието на Гете се ширело низ Европа и за време на следниот век неговата работа била примарен извор на инспирација во музиката, драмата, поетиката и филозофијата

Денес, Гете се смета за класик на германската и светската книжевност, а за него писателот Клингер рекол: „Потомството ќе се чуди дека постоел таков човек“. Слично на тоа, Мартини изјавил: „Колку поголемо станува временското растојание, толку повеќе се зголемува свеста за Гетеовата универзалност, за сеопфатниот и не само од боговите подарениот, туку макотрпно здобиениот интегритет на овој живот.“

Повеќе МУДРИ ИЗРЕКИ слични на оваа изрека за парите и времето можете да најдете во категоријата ЕСПРЕСО.


Тагови: изреки, Јохан Волфганг фон Гете, пари,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: