Работи кои не ги правиме кога пазариме, но кои можат да ни помогнат да заштедиме. 

Датум на објава: 27.04.2020

Време зa читање: 2 минути

Постојат неколку лесни начини да го намалите вашиот список за намирници – без екстремно да се потпирате на купони.

1. Потпрете се на вашиот калкулатор

Доколку вообичаено трошите 1000 денари кога ќе пазарите, свесно поставете си за цел да потрошите 800. Внимателно искалкулирајте кои намирници не ви се неопходни. Ова ќе внесе поголемо чувство на одговорност и ќе бидете изнанадени дека постои можност да се намалат трошоците во однос на одредени производи.

Прочитајте и ...  Капитал Банка АД Скопје со нова експозитура во Кочани

2. Мој ДДВ

Не заборавајте да ги чувате вашите фискални сметки и да ги скенирате со апликацијата на Мој ДДВ.

3. Користете купони.

Доколку приметите дека на самата каса има купони или ваучери, прашајте го продавачот дали на вас ви следат. Во некои случаи, самите продавачи забораваат да ви понудат опции со кои можете да купите одредени производи на поголем попуст.

Прочитајте и ...  Само во јуни работа изгубиле 3.656 лица во Македонија

4. Истражете дали навистина има попуст доколку купувате на големо

Рационално е да се размислува дека доколку купуваме повеќе од одреден производ, ќе добиеме попуст. Тоа не е секогаш случај. Детално информирајте се, и истражете дали постојат такви производи.


Тагови: готовина, купони, купување, лични финансии, МојДДВ, намирници, пазарење, супермаркети, штедење,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: