Прилив од 13.610,62 долари на сметката на Сава пензиски фонд

Датум на објава: 07.09.2019

Време зa читање: 2 минути

Сава пензиско друштво информира дека на ден 4.9.2019 година на сметката на Сава пензиски фонд пристигна прилив од дивиденда во износ од 13.610,62 долари, од инвестираните средства во компанијата Wells Fargo & Co. На истиот датум пристигна прилив од камата од инвестици во домашни државни обврзници, во износ од 2.500.110 денари и прилив од камата во износ од 16.986 денари, по основ на орочен депозит во Халкбанк АД Скопје.

Прочитајте и ...  Капитал Банка АД Скопје со нова експозитура во Кочани

Исто така, на ден 4.9.2019 година на сметката на Сава пензија плус пристигна прилив од дивиденда во износ од 379,49 долари, од инвестираните средства во компанијата Wells Fargo & Co. На истиот датум пристигна прилив од камата во износ од 168.000 денари, по основ на орочен депозит во Универзална Инвестициона Банка АД Скопје.

Прочитајте и ...  Германија ја зголемува минималната плата

Овие приливи кои се резултат на инвестирањето на пензиските заштеди акумулирани во пензискиот фонд, им припаѓаат на членовите и на пензионираните членови на фондот и пропорционално се распределуваат на нивните сметки.

Повеќе информации за резултатите од инвестирањето на средствата на пензискиот фонд имате на следниот линк.


Тагови: дивиденда, пензиски фондови, Сава пензиско друштво,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: