Како да излезете од долгови, доколку имате повеќе заеми?

Датум на објава: 01.07.2020

Време зa читање: 2 минути

Ако се осеќате како да имате премногу долгови, не сте сами. Еден од најголемите предизвици за излегување од долг е да знаете од каде да започнете.

Да речеме дека имате земено 4 заеми. За почеток, запишете ги сите ваши преостанати состојби и каматните стапки за секој од нив. Ова се вика, метод на лавина. Со методот на лавина, најпрво ќе му дадете приоритет за исплата на долгот со најголема камата. Значи, потребно е прво да се фокусирате на најскапиот долг. Со тоа ќе заштедите пари и време на отплата на истиот.

Прочитајте и ...  Три години за опоравување на германскиот пазар на труд

За другите заеми, плаќајте го минимумот секој месец, а потоа ставете сè што е можно повеќе за исплата на највисокиот заем. Откако ќе се исплати долгот со највисока каматна стапка, тие плаќања ќе ги применувате на долг со следната највисока стапка и сл. Методот на лавина ќе ви заштеди повеќе пари во каматни исплати отколку ако прво би исплатиле помал долг од каматата, така што математички, методот на лавина е подобар начин за исплата на долговите.

Прочитајте и ...  Охридска банка го честита Илинден, и известува за неработен ден

Тагови: банкарски заем, буџет, Долгови, заеми, кредити, кредитни картички, менаџирање, планирање,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: