Мастеркард ја презема фин-тех компанијата Финисити

Датум на објава: 24.06.2020

Време зa читање: < 1 минутa

Компанијата „Мастеркард” денеска соопшти дека се договорила да ја купи финансиско-технолошката компанија „Финисити” за 825 милиони долари, која обезбедува поддршка на банките во размена на податоци за клиентите со други финансиски компании.

Постојните акционери на „Финисити” можат да остварат дополнителна заработка до 160 милиони американски долари, доколку се исполнат целните деловни резултати соопшти „Мастеркард”.

Прочитајте и ...  Цените на нафтата паднаа под 43 долари, расте загриженоста поради ширењето на заразата

„Финансити” ќе му помогнат на „Мастеркард” да ги зајакне своите отворени банкарски услуги, кои им овозможуваат на клиентите да утврдат како и каде некоја трета страна, како финтек фирма или банка, може да има пристап до налог за плаќање во нивно име или да им обезбеди услуга за управување со пари.

Прочитајте и ...  Банките подготвени за исплата на социјалната и детска заштита

Погледнете какви профити книжат финансиските друштва за брзи кредити во земјава.


Тагови: Mastercard, Мастеркард, финансиска технологија, финисити, Финтек,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: