Кредитна картичка што користи вештачка интелигенција 

Датум на објава: 10.09.2020

Време зa читање: 2 минути

Многу пати, нашите желби имаат тенденција да ги надминуваат нашите потреби, што може да доведе до непотребно трошење и задолжување, особено ако имате кредитна картичка што го олеснува купувањето работи што можеби не можете да си ги дозволите.

Од таа причина, Cred.ai, стартапот лансираше своја кредитна картичка која очигледно ќе користи вештачка интелигенција за да ни помогне подобро да управуваме со финансиите. Технологијата работи со земање предвид на работи како што се вашите редовни трошоци, а потоа врз основа на тоа колку пари имате, ќе се обиде да направи паметен буџет за да одреди колку ќе можете да потрошите.

Секој пат кога корисниците на оваа картичка ќе купат нешто, системот ќе ја одземе сумата од банкарската сметка, но не мора веднаш и не мора да биде на крајот на месецот за да можете да продолжите да креирате кредит кон подобра оценка за кредит. Според компанијата, се чини дека ако сте подготвени да играте според правилата за ВИ, никогаш повеќе не треба да доаѓате до позиција да треба да платите камата или да доцните со било какви давачки.

Вештачката интелигенција се однесува како „премногу заштитен родител“, вели извршниот директор Рај Браун. Тој продолжува: „Ако ве види како трошите повеќе отколку што можете, тој ќе ја запре таа трансакција. Автоматизацијата ве спречува да влезете во една од оние ситуации кога би имале проблем. “Може да ги исклучите овие граници на АИ во апликацијата, но ако ги направите, ќе се соочите со ситуација во која не сакате да бидете.”

Заинтересираните во моментов можат да аплицираат за учество во бета програмата Cred.ai.


Тагови: Вештачка интелигенција, кредитна картичка, Финтек,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: