„КАМАТА – Тие што го разбираат концептот камата, ја добиваат – тие што не го разбираат, плаќаат!“

Датум на објава: 12.11.2019

Време зa читање: 3 минути

Со цел да помогнеме да се зголеми финансиската писменост сакаме да презентираме мошне интересен YouTube канал. Целта на каналот е во живо да претстави еден вид на стратегија на инвестирање – „Инвестирање во акции со растечка дивиденда“.

Во серијата видеа на каналот имате чуство како да инвестирате заедно, ве води низ процесот на размислување и начинот на носење одлуки за инвестирање на авторот, кои алатки како веб-страни и апликации може да се користат за инвестирање, најновите случувања со економските текови во САД и светот.

Се чуствувате како да вложувате заедно. Иако видеата во голема мера се специфични за САД, сепак сметаме дека имаат значајна вредност и лекциите може да се применат каде било. Видеата се предвидени за сите нивоа на финансиски едуцирани гледачи. Може многу да научат и искусните инвеститори кои веќе имаат значајно искуство зад себе, но и почетници /обични луѓе кои немаат големо финансиско искуство. Описите изобилуваат со детали и на прв поглед делуваат како комплицирани идеи, но се среќаваат и основни финансиски поими што секој би можел да ги научи, а и би требало да ги знае.

Прочитајте и ...  Во Америка во јуни се отворени 4,8 милиони нови работни места

Во првата епизода се опишуваат алатките коишто ги користи авторот како М1 електронски брокер (апликацијата е специфична за САД, но сепак постојат слични апликации за земјите од Европа и Македонија, електронски брокери што во иднина се надеваме дека ќе може да ги анализираме и објавиме на нашата интернет-страница).

Веб-страната https://seekingalpha.com/ е корисна алатка за анализирање на компаниите од САД и пошироко.

M1 Finance 1 year, $25,000 Dividend Portfolio Update | Ep. 1

M1 finance is a newer investing platform with fractional shares and favors dividends. I give an update on a portfolio that has used it for over a year. This portfolio follows a dividend investing strategy that is a variation of dividend growth investing.

Во втората епизода се објаснува стратегијата за „Инвестирање во акции со растечка дивиденда“ што се базира на одбирање на компании коишто во својата историја редовно исплаќаат дивиденда и притоа низ годините ја зголемуваат. Сликовито се објаснува што всушност претставува поимот дивиденда.

Прочитајте и ...  Според LinkedIn ова се 10-те најбарани работни места во светот за кои не ви треба диплома

Со оваа стратегија индиректно се очекува дека цената на акцијата ќе расте во иднина бидејќи со зголемена дивиденда самата компанија станува повредна за инвеститорите. Притоа со ваква стратегија остварувате редовни пасивни приходи кои низ годините растат и истите би ви дале поголема финансиска слобода. Во видеото има и кратка презентација за личното портфолио на купени акции на авторот и причините поради кои тие акции се купени.

Debunking Dividend Lies, M1 Finance $27,800 portfolio | Ep. 2

In this episode I give a portfolio update. Confront a common dividend misconception. And answer questions from user comments on the previous video. Follow this series to see a dividend growth strategy play out live, week by week. Good or bad you will be able to follow exactly how this strategy turns out in today’s market.

Се надеваме дека ќе уживате во видеата и се надеваме дека многу ќе научите. Во моментов каналот има поставено 50 видеа, кои можеби во иднина ќе ги презентираме и ќе ги пренесеме во кратки црти.


Тагови: акции, Берза, дивиденда, инвестиции, финансиска едукација,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: