Хрватскиот регулатор му даде зелено светло на Passive Digital Asset – инвестициски фонд за биткоин

Датум на објава: 11.05.2020

Време зa читање: 2 минути

Периодот на првично понудување на единиците на фондот (IPO) ќе остане отворен 15 дена по објавувањето на одлуката на Ханфа (Финансискиот регулатор на Хрватска), или додека неговиот менаџер не собере минимална вредност на средства од 1 милион куни (142,000 американски долари / 132,000 евра), се вели во соопштението на регулаторот.

Passive Digital Asset се смета за фонд со висок ризик, бидејќи инвестициите во криптовалути се опкружени со голема нестабилност и неизвесност поврзана со регулаторните рамки кои го контролираат овој вид на средства. Затоа, новиот фонд е дизајниран за долгорочни инвеститори кои се многу подложни на ризик, како додаток на традиционалното портфолио за инвестиции, истакна Ханфа.

Прочитајте и ...  Рускиот буџет заради пандемијата бележи загуба од 14,2 милијарди долари

„Инвестициската цел на Фондот е да овозможи изложеност на инвеститорите на биткоин, со значително намалување на технички и други оперативни ризици поврзани со индивидуално држење на криптовалути или тргување со криптоцентрали“, рече Ханфа.
Фондот ќе се залага да инвестира што е можно повеќе во биткоин, односно купување и чување на биткоин, која стратегија се смета за пасивна. Тоа ќе има за цел да инвестира 100% од своите нето средства во биткоин.

Прочитајте и ...  Висок поврат на ДДВ за фирмите: 206 милиони евра во прво полугодие и покрај COVID-19 кризата

Тагови: Биткоин, инвестициски фонд, криптовалута, финансиска технологија, Финтек, Хрватска,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: