Глобалниот туризам брои драматични загуби

Датум на објава: 30.07.2020

Време зa читање: 2 минути

Светската туристичка организација, објави податоци според кои загубите предизвикани од пандемијата на коронавирусот се три пати поголеми од загубите од светската економска криза во 2009 година.

Поради пандемијата, меѓународниот туризам забележа загуба од 320 милијарди долари и пад од триста милиони туристи.

Најновото издание на Светскиот барометар за туризам, објавено од Светската туристичка организација, објави дека ограничувањето на движењето, воведено како одговор на пандемијата, довело до пад од 98 проценти на бројот на туристи во мај во однос на истиот период лани.

Прочитајте и ...  Околу 305 илјади граѓани користат домашна платежна картичка

Исто така, регистриран е пад од триста милиони туристи и загуба од 320 милијарди долари, што е за три пати повеќе од загубата предизвикана од светската економска криза во 2009 година.

Генералниот секретар на Светската туристичка организација, Зураб Пололикашвиш, рече дека новите податоци алармираат за важноста туризмот да стартува на најбезбеден можен начин што е можно поскоро.

Прочитајте и ...  Падна профитот на Маѓар Телеком за 33%

Драматичниот пад на меѓународниот туризам става во ризик милиони лица да изгубат средства за живот, вклучително и оние во земјите во развој. Владите во сите делови на светот имаат двојна одговорност – да го направат јавното здравство како приоритет, но и да ги заштитат работните места“ рече Пололикашвили.


Тагови: мерки, пандемија, статистика, туризам,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: