Фунтата паѓа а FTSE 100 се зголемува

Датум на објава: 15.09.2020

Време зa читање: < 1 минутa

Акциите во Лондон забележаа добивка минатата недела, бидејќи значителните тензии меѓу Велика Британија и Европската унија околу Брегзит ја намалија вредноста на фунтата. Фунтата падна од 1,33 УСД во понеделникот до 1,28 УСД до викендот. Секое негативно движење за фунтата има тенденција да доведе до позитивна реакција за цените на акциите во Велика Британија, со оглед на големиот процент на приходи што големите котирани британски акции ги прават во странство во други валути.

Исто така, меѓународниот FTSE 100 додаде 4% во текот на неделата, додека FTSE 250, кој има повеќе домашно-странско салдо, додаде 1,2%.


Тагови: Берза, валута, вредност, лондон берза, фтсе 100, фунта,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: