Првата крипто-берза во БиХ наскоро ќе започне со работа 

Датум на објава: 11.09.2020

Време зa читање: 2 минути

Првата крипто-берза во БиХ ќе започне со работа на 14 септември.

Крипто-размената BCX значи голем чекор напред кон создавање нов и сопствен пазар на дигитални добра во БиХ и регионот, што не зависи од странските размени.

Размена на крипто BCX претставува високо ниво и е потребниот следен чекор во развојот на платформата BCX, а со тоа и пазарот на крипто во Босна и Херцеговина и регионот. Досега, нашата прва и единствена услуга беше размена на BCX, која е поврзана и зависи од светски познатите крипто размени. Со оваа нова услуга создадовме технички предуслови за развој на сопствен пазар за дигитални недвижнини во Босна и Херцеговина и регионот, каде што не би зависеле од странските берзи, вели Борис Мајсторовиќ, ко-основач и директор на BCX.

За крајниот корисник, ова значи дека тој може да ја претстави својата понуда и побарувачка, односно цената по која сака да ја купи или цената по која сака да ги продаде своите дигитални средства.

Она што е најважно за крајниот корисник е пониските трошоци што ќе ги има, посочува Мајсторовиќ.

Како ќе се одвива иницијалната размена на криптовалутите?

Прочитајте и ...  НЛБ Банка со нови кредитни продукти за поддршка на конкурентноста и енергатската ефикасност

Берзата им овозможува на корисниците да ја изразат понудата и побарувачката, односно цената по која сакаат да купуваат или продаваат криптовалути. Корисник кој нуди одредена криптовалута ја наведува својата цена по која продава, додека од другата страна има корисник кој сака да купи.

Во промотивниот период од еден месец, провизијата за сите налози за набавка ќе биде 1%, а за налозите за продажба 2% по извршената трансакција. 

Повеќе информации можете да најдете на официјалната веб-страница на www.bcx.ba.


Тагови: Берза, Биткоин, бих, Босна и Херцеговина,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: