БДП-то на Истанбул е повисок од севкупниот БДП на земјите од Западен Балкан

Датум на објава: 01.07.2020

Време зa читање: < 1 минутa

Бруто домашниот производ во Истанбул е повисок од севкупниот на земјите на Западен Балкан, односно Албанија, Бугарија, Босна и Херцеговина, Македонија, Косово, Србија, Хрватска и Црна Гора, пренесува bankar.me.

Сонер Шагаптеј, директор на турската програма за истражување на Институтот за блискоисточна политика во Вашингтон, вели дека најголемиот град во Турција има БДП од 256 милијарди долари, а Западен Балкан има околу 253 милијарди долари.

Прочитајте и ...  Висок поврат на ДДВ за фирмите: 206 милиони евра во прво полугодие и покрај COVID-19 кризата

Според Светската банка, БДП-то на Турција лани изнесувал 740 милијарди долари, а колку за споредба, БДП на Босна и Херцеговина бил 20,2 милијарди долари.

Истанбул има население од 15,5 милиони додека Западен Балкан има околу 28,6 милиони.


Тагови: БДП, Западен Балкан, Истанбул,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: