Метју Френкел: Еве зошто никогаш нема да продадам акција од Беркшир Хатавеј – и не е поради Бафет

Датум на објава: 10.07.2020

Време зa читање: 3 минути

Повеќето инвеститори имаат научено многу работи од читање на годишните писма на Ворен Бафет, како и неговите цитати. 

Сепак, претседателот и извршен директор на Беркшир Хатавеј не е примарната причина зошто имам многу од неговите акции во моето портфолио. Фактот што компанијата е управувана од 89 и 96-годишен инвеститор не е баш најтрајната теза за инвестиции.

Всушност, причината поради која планирам да ја поседувам Беркшир Хатавеј до моето пензионирање е токму затоа што Беркшир Хатавеј ќе има блескава иднина без разлика кој е на чело. Компанијата е изградена за да генерира поврат на ритамот на пазарот за инвеститорите со мало влијание од нејзиниот извршен директор.

Во 56 години откако Ворен Бафет ја презеде контролата врз тоа што тогаш беше производител на текстил, Беркшир Хатавеј еволуираше во голем конгломерат со повеќе од 60 подружници. Само за да именувам неколку од најпознатите, тоа е ГЕИКО, Дурацел и Fruit of the loom.

Поседувањето на таков разновиден спектар на бизниси може да изгледа како да се создаде бесконечна работа за еден извршен директор, но тоа не е случај. Всушност, Беркшир на менаџерите на своите подружници им дава голема автономија кога станува збор за извршување на нивното работење. На пример, иако Беркшир со седиште во Омаха е сопственик на Dairy Queen, синџирот на ресторани е со седиште во Минесота и има свој директор (Троја Бадер) кој управува со сите операции. Има дури и слој помеѓу Бафет и менаџерите во потпретседателите Аит Jаин и Грег Абел, кои го надгледуваат осигурувањето на Беркшир. 

Бафет и остатокот од менаџерскиот тим на Беркшир играат многу малку улога (доколку има) во оперативните одлуки на нејзините подружници. Од 377.000 вработени во Беркшир, нешто повеќе од дваесетина, всушност работат во седиштето на компанијата, главната функција на тимот е да одвои капитал, а не да управува со деловните активности на компанијата.

Всушност, кога Беркшир размислува за аквизиција, еден од предусловите за договор е дека веќе е воспоставен солиден менаџерски тим. Општата филозофија на Бафет е да пронајдете одлични менаџери и да не се обидувате да ги промените нивните методи.

Но, што е со масивното портфолио на акции?

Прочитајте и ...  За колку беа пониски трошоците за живот во јули, 2020?

Портфолио на Беркшир вреди над 200 милијарди американски долари, а најголем дел од инвестициите беа избрани рачно од страна на самиот Бафет. И нема сомнение дека тој е еден од најголемите инвеститори на сите времиња.

Но, постои план и за тоа. Тод Комбс и Тед Вешлер, добиле поголем удел во капиталот на Беркшир за управување, а резултатите досега се добри. 

Комбс и Вешлер со години се негувани за да ги подготват за денот кога ќе треба да го преземат инвестициското портфолио на Беркшир. Тие во голема мера ќе работат независно без разлика кој и да го зафати бирото на извршниот директор.


Тагови: акции, бафет, тргување, хартии од вредност,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: