Што Епл, Гугл и Амазон можат да научат од Мајкрософт?

Датум на објава: 22.07.2020

Време зa читање: 5 минути

Има голема загриженост за улогата на технологијата, како и за големината на овие компании и влијанието што тие може да го имаат врз поединците во општеството. Последната голема антимонополска акција против голема компанија, се случи пред повеќе од две децении. Се сеќавате на Internet Explorer? Прелистувачот на „Мајкрософт“ оттогаш беше затемнет од Google Chrome и Apple Safari. Еве што се случи. Во 1994 година, Мајкрософт беше на врвот на технолошката индустрија. Неговиот оперативен систем брзо стануваше софтвер за професионалците и обичните компјутерски корисници.

Но, ако сакавте да бидете на Интернет во раните 90-ти, го користевте Netscape. Софтвер што им олеснуваше на луѓето да се поврзат на глобалната компјутерска мрежа наречена Интернет. Netscape Navigator во тоа време беше крал на веб-прелистувачи, но имаше недостаток. Требаше да платите 49 долари за да инсталирате Netscape на вашиот компјутер, што е еквивалентно на околу 85 американски долари денес. Можевте да изберете и AOL или Prodigy, но тие чинеа 9,95 долари месечно. Но, овие опции беа уште неколку години пред Мајкрософт во тоа време. „Мајкрософт“ дури и не беше вграден во Интернет конекцијата во својот софтвер до средината на 90-тите.

Но, новиот бран на популарност околу Navigator беше доволна причина за извршниот директор на Мајкрософт, Бил Гејтс, да им испрати писмо на компанијата во 1995 година. Со овој документ, Гејтс ја изнесе својата визија за Интернет. Тој сакаше развојните тимови на Мајкрософт да цитираат и да одат преку Интернет функциите. Гејтс исто така изнесе седум широки примери за начините на кои компанијата може да го освои Интернетот.

На Мајкрософт му беше потребен веб-прелистувач. После втората половина на 1995 година, Мајкрософт го објави својот нов оперативен систем Виндоус 95, како и Интернет Explorer 1.0. Но, тие беа одделни. Тие не беа спакувани заедно до 1996 година, како дел од првото поголемо ажурирање на Виндоус и ова ја промени играта за Мајкрософт. Тоа беше нов начин да се добие Интернет без дополнителна инсталација. Дојде со оперативниот систем. И најдобро од сè, Мајкрософт имаше предност да биде масивна компанија која може да го понуди својот софтвер бесплатно. Тоа беше голем успех. За нешто повеќе од една година, Мајкрософт се здоби со 10% удел на пазарот. Ова се разбира, значеше дека приходите на другите компании значително паднаа. 

Но, тогаш судот оцени дека Мајкрософт ја задушила конкуренцијата користејќи ја нејзината големина за да се справи со војните во прелистувачите. Го понудил Интернет Explorer бесплатно, вклучен во оперативниот систем и така Netscape бил отсечен од бизнисот. Ако ја потиснете иновативноста на вашите конкуренти и вие сте единствената игра во градот и продолжувате да ја потиснувате иновативноста, сигурно тоа е штета на конкуренцијата. Всушност, тоа е една од најголемите штети на конкуренцијата и во сите овие години е познато на економски план дека потиснувањето на иновацијата е уште полошо од зголемувањето на цените затоа што спречувате прогресивно движење на пазарите.

Згора на тоа, ако некој сакал да инсталира Netscape на компјутер, Мајкрософт наводно, го направил неверојатно тешко да го стори тоа. Мајкрософт пак, тврди дека луѓето избрале да го користат неговиот оперативен систем затоа што тој едноставно бил подобар од конкуренцијата. Но, Мајкрософт изгуби. Судот пресуди дека компанијата мора да ги подели софтверите и оперативниот систем за да може да се придржува кон регулативата за монопол. Таа одлука подоцна беше изнесена во апелациониот суд, точно кога администрацијата на Буш се смести во Белата куќа.

До моментот кога беше постигнат договор во 2001 година, позицијата на Мајкрософт во војните на прелистувачите веќе се одземаше од конкуренцијата поради „Mozilla Firefox“, дел од „Нетскејп“. Internet Explorer не беше единствената антимонополска битка со која се соочи Мајкрософт, Новел беше компанија специјализирана за мрежни компјутери и софтвер во раните 80-ти и 90-ти. Компанијата беше исто така позната по софтверот за обработка на зборови, WordPerfect. Компанијата се пожали во 2004 година дека Мајкрософт намерно го отежнал инсталирањето на својот софтвер, исто како што тоа го правеше со Internet Explorer. Но, случајот на Новел помина една деценија скокање по судовите. 

Но, што се случува денес? Google Chrome сега е крал на интернет прелистувачите. Големите компании купуваат мали стартапи, и стануваат премногу големи. Google, Amazon, Apple, Facebook, се наменети за споделување на фотографии и видео, пораки, рекламирање и многу други услуги. Но во одделни сектори, некои од нив станува премногу големи. Доколку не се претпазливи, може да се соочат со истата судбина што претходно ја имаше Мајкрософт.

Прочитајте и ...  Џеф Безос продаде дел од своите акции и искешира 2,4 милијарди долари

Тагови: Амазон, гугл, епл, Микрософт, монопол,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: