Во Америка има оптимизам и покрај огромната невработеност

Датум на објава: 14.05.2020

Иако невработеноста во САД е скоро 15 проценти, што е највисок процент од Втората светска војна, DOW Jones се зголеми за 2,6 проценти минатата недела и NASDAQ дури се зголеми за шест проценти благодарение на акциите на Amazon и Netflix (и двете компании имаат рекордни достигнувања), што го прави повторно повисоко отколку на почетокот на годината. Индексите на европските берзи имаа помал раст. Франкфурт DAX30, за пет дена оствари само 0,4 проценти.

Инвеститорите очекуваа вакви податоци (дури и мислеа дека сликата може да биде уште полоша), а скоро 80 ​​проценти од работните места се намалени само привремено. Стапката на невработеност во најголемата светска економија, која претставува една петтина од вкупното „светско производство “, достигна 14,7 проценти во април, откако во март беше 4,4 проценти. Ова е најголем број од почетокот на мерењето на овој важен индикатор во 1948 година. Во големата депресија, ситуацијата беше многу пострашна, во тоа време, кога скоро 25 проценти од луѓето беа без работа.


Тагови: dow jones, акции, Амазон, Берза, ковид19, коронавирус, нетфликс, пад, тргување,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: