Амазон во Ирска ќе отвори нови 1.000 работни позиции

Датум на објава: 27.07.2020

Време зa читање: < 1 минутa

Компанијата „Амазон“ најави дека во Ирска, во следните две години ќе отвори компјутерски центар, во кој ќе се вработат илајда луѓе, со што бројот на вработени во компанијата во земјата ќе се искачи на 5.000 лица.

Компјутерскиот центар на „Амазон“ ќе биде лоциран во Даблин. „Амазон“ е присутна во Ирска повеќе од 15 години.

Прочитајте и ...  Цената на акциите на Фејсбук порасна за 6% откако Трамп ја издаде забраната врз TikTok и WeChat

Во Ирска корпоративниот данок е 12,5 проценти, што е втор најнизок данок во Европска Унија, и помага во привлекување на американските мултинационални корпорации како „Фејсбук“, „Гугл“ и „Твитер“.

Во Ирска околу 250.000 луѓе работат во странски компании.


Тагови: Амазон, ирска, работни места, Џеф Безос,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: