Amazon под огромен притисок поради отпуштање на еден вработен

Датум на објава: 03.04.2020

Време зa читање: < 1 минутa

Компанијата Amazon е под огромен притисок поради отпуштање на еден вработен во Њујорк.

Amazon тврди дека човекот кој работел во магацин е отпуштен бидејќи не ги почитувал прописите за карантин и ги довел до опасност другите вработени, отпуштениот тврди дека отказ добил бидејќи подготвил штрајк поради условите за работа во кои вработените се слабо заштитени од коронавирус.

Прочитајте и ...  Охридска банка го честита Илинден, и известува за неработен ден

Бидејќи ова не е прв приговор за компанијата поради условите за работа, се чини дека повеќе се поверувало на вработениот, па во случајот се вклучиле градоначалникот на Њујорк, Бил де Бласио но и добро познатата њујоршка обвинителка, Летиција Џејмс.

Де Бласио дал налог на својата секретарка за човекови права да се справи со случајот, а Летиција Џејмс, оценувајќи го отказот „Неморален и нехуман“, најавила активирање на сите законски опции и го повикала National Labor Relations Board да поведе постапка.

Прочитајте и ...  Три години за опоравување на германскиот пазар на труд

Компанијата Amazon е една од победниците во тековната корона-криза бидејќи бизнисот со намирници цвета, и вработила дополнителни 100.000 работници.


Тагови: Амазон, епидемија, карантин, ковид19, Корона вирус, пандемија,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: