3 предлози за добри книги за финансии

Датум на објава: 29.04.2020

Време зa читање: 2 минути

Кон не сака да ја подобри својата финансиска ситуација? Но, темата за финансии честопати може да ви изгледа преголема и застрашувачка. Дури и кога знаете што треба да направите, можеби немате мотивација или дисциплина да се придржувате кон вашиот план. За среќа, има неколку одлични книги кои можат да ви помогнат да ги совладате техниките и да останете на вистинскиот пат.

1. Sacred success: A course in financial miracles од Barbara Stanny

Оваа книга зборува за идејата дека успехот не е определен едноставно од вашата плата. Се осврнува на тоа како да ја зголемите вашата нето вредност и да изградите значаен живот, како односите на жените со парите имаат повеќе врска со структурите на социјална моќ отколку самите пари и како да бидете успешни без да ги напуштите вашите вредности.

Прочитајте и ...  Британската економија порасна за 6,6% во јули

2. Rich dad, poor dad од Robert T. Kiyosaki

Оваа добро позната книга ги споредува навиките на таткото на најдобриот пријател на авторот) и на „сиромашен татко“ (вистинскиот биолошки татко на Кијосаки). Киојаски ја користи оваа споредба за да предизвика многу верувања во врска со успехот, да го ослободи митот дека мора да заработите висока плата за да бидете богати и како да ги научите децата за парите.

3. All your worth од Elizabeth Warren

Напишана од американската сенаторка Елизабет Ворен и нејзината ќерка Амелија Ворен Тајаги, оваа книга ви покажува како да ја добиете контролата врз финансиите со поедноставување на вашиот начин на размислување и поделување на трошењето во три категории.


Тагови: книги, предлози, финансии, финансиска едукација, читање,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: