Сега скоро пола од портфолиото на Ворен Бафет е составено од една компанија

Датум на објава: 09.07.2020

Време зa читање: 2 минути

Беркшир Хетевеј сега поседува повеќе од 91 милијарди долари во акции на „Епл“, што претставува 43% од целото портфолио

Ворен Бафет со децении славно избегнуваше технолошки акции, објаснувајќи дека тој сакал да инвестира во работи што ги разбира. 

Бафет еднаш рече дека „диверзификацијата е заштита од незнаење. Нема смисла ако знаете што правите.”

Ако го погледнеме портфолиото на Беркшир Хатавеј од 214 милијарди долари ќе видиме дека Бафет си го следи неговиот совет, со оглед на тоа колку акции има акумулирано од Епл.

Бафет сега поседува повеќе од 91 милијарди долари, што претставува 43% од вкупната пита од Беркшир.

Како што се истакнува во извештајот, во портфолиото има 46 акции од различни компании и ако ги додадете сите заедно – не вклучувајќи го и холдингот број 2, Банка на Америка, тие сè уште не се еднакви со акциите на „Епл“.

Претходно оваа година, Бафет објасни за CNBC колку е критичен технолошкиот сноп на Купертино, Калифорнија за севкупните перформанси на Беркшир. „Не мислам на Apple како залиха. Мислам на тоа како наш трет бизнис “, рече Бафет, ставајќи го производителот на iPhone заедно со подружниците на Беркшир, Geico и BNSF. „Веројатно е најдобриот бизнис што го познавам во светот.“

Позицијата на „Бафет“ беше намалена малку во трговската сесија во вторникот, но сепак го надмина поширокиот пазар, бидејќи Дау Jонс Индустриски просек, “S&P500″ и технолошкиот „Nasdaq Composite” сите се движеа значително пониски.

Прочитајте и ...  Вработените во Фејсбук ќе работат од дома до јули, 2021

Тагови: акции, бафет, епл, инвестирање, тргување, хартии од вредност,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: