Амазон бара да вработи 100.000 вработени за да остане во чекор со побарувачката

Датум на објава: 17.03.2020

Време зa читање: 3 минути

Компанијата Amazon објави дека и се потребни уште 100.000 вработени во САД за да ги задоволат зголемените онлајн нарачки поради ширењето на коронавирус и да ги задржи луѓето во нивните домови.

Компанијата привремено ќе ја зголеми платата на вработените во магацините, центрите за испорака и центрите за трговија на големо за 2 $ на час до крајот на месец април. Вакво покачување ќе добијат и привремено вработените во Велика Британија и другите европски земји.

„Видлив е значителен раст на побарувачката, што бара зголемување на бројот на вработени, што е досега незабележано во овој период од годината“, изјави Дејв Кларк, задолжен за магацини во странство и мрежата за испорака.

Во моментов Амазон плаќа 15 $ на час за почетници кои работата во центрите за исполнување.

Севкупно, Амазон очекува да потроши околу 350 милиони американски долари за зголемена компензација низ САД, Европа и Канада.

Прочитајте и ...  Светските херои во пандемијата, на 25. место е Џек Дорси основачот на Твитер

Како што продолжува пандемијата COVID-19, Амазон и нивната мрежа на партнери им помагаат на заедниците ширум светот на начин на кој малкумина можат – да испорачуваат критични материјали директно до вратите на луѓето кои имаат потреба од нив“, пишува Дејв Кларк, виш ВП на Амазон на Операции низ целиот свет. „Добивањето на она што ви е потребно на вашиот праг е од суштинско значење бидејќи заедниците практикуваат социјално дистанцирање, особено за старите лица и лицата со хронични здравствени проблеми. Гледаме значително зголемување на побарувачката, што значи дека потребата од нашите услуги е без преседан за овој период од годината.

За време на сегашна криза со корона вирусот, бидејќи луѓето се повикуваат да останат дома колку што можат подолго, побарувачката за испорака е на многу повисоко ниво. Логистиката на „Амазон“ веќе се протега според тековната побарувачка и честопати не може да понуди испораки истиот ден (или дури и какви било испораки во наредните неколку дена) преку Amazon Prime и Fresh на многу места во Соединетите држави.

Прочитајте и ...  Охридска банка го честита Илинден, и известува за неработен ден

Поради Корона вирусот, постои голема побарувачка за средства за чистење на куќи и станови, така што зголемен е и обемот на нивната набавка.

Компанијата со седиште во Сиетл објави дека бара постојани и привремени работници за работа, возачи на возила за достава, магационери и пакувачи.

Минатата недела Амазон соопшти дека ќе обезбеди исплата на сите вработени  кој се заболеле од Корона вирусот, и притоа формираше фонд од 25 милиони долари како би им помогнал на своите независни партнери и возачи кои испорачуваат услуги.


Тагови: Амазон, Корона вирус,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: