Основи на инвестирање: Како акционерите заработуваат пари?

Датум на објава: 10.06.2020

Време зa читање: 2 минути

Ако за време на пандемијата за прв пат инвестиравте во берзата, можеби се прашувате како би заработиле од тоа. Доколку сте почетници и немате претходно искуство, треба да знаете дека постојат два начина. Првиот начин е кога корпорацијата заработува профит и има добар перформанс во текот на еден временски период, генерално кажано, вредноста на корпорацијата се зголемува. Како што се зголемува вредноста на корпорацијата, може да се очекува да се зголеми и цената по акција на таа корпорација. Сега очигледно сè додека не ја продадете таа акција, не реализирате добивка. Но, кога ќе ја продадете, ја остварувате придобивката доколку сте ја купиле по поевтина цена. 

Вториот начин е дивидендата и дивидендите се исто така тесно поврзани со тоа колку добро функционира корпорацијата и колкави биле нејзините приходи. Бидејќи корпорацијата заработува профит и тие имаат профит што можат да ги дистрибуираат назад на индивидуалните акционери, тие всушност им плаќаат на акционерите дел од таа добивка позната како дивиденда. 

Погледнете ја листата на Топ 100 најголеми работодавачи за 2019-та година.

Прочитајте и ...  Волстрит изгледа оптимистички после објавените резултати за вакцината против Ковид-19

Дознај кои се 100-те најголеми компании по приходи во Македонија,  –> топ 100 најголеми ]


Тагови: акции, акционери, Берза, дивиденда, инвестирање, хартии од вредност,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: