Македонска берза изрече јавна опомена за котираното друштво Благој Туфанов АД Радовиш

Датум на објава: 20.07.2020

Време зa читање: < 1 минутa

На седницата одржана на 18.06.2020 година Одборот на директори на Македонска берза АД Скопје донесе одлука за изрекување на мерката јавна опомена преку интернет страницата на Берзата на Благој Туфанов АД Радовиш, друштво котирано на Официјалниот пазар на подсегментот Задолжителна котација, поради тоа што друштвото не објави неревидиран биланс на успех за периодот 01.01.-31.03.2020 година во согласност со член 40 став 2 од Правилата за котација, што претставува неисполнување на постојаните обврски за известување согласно Глава 6 од Правилата во трет наврат, а по претходно изречени мерки опомена и јавни опомени преку интернет страната на Берзата, донесени на Одборот на директори на Берзата.

Прочитајте и ...  Еве колкав е трговскиот дефицит, за периодот јануари ‒ јуни, 2020!

Тагови: Берза, опомена, тргување, хартии од вредност,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: