Цената на акциите на Фејсбук порасна за 6% откако Трамп ја издаде забраната врз TikTok и WeChat

Датум на објава: 07.08.2020

Време зa читање: < 1 минутa

Фјучерсите на Вол Стрит упатуваат на пониско отворање утрово. Ова дојде откако претседателот Трамп издаде извршна наредба, забранувајќи им на американските компании да извршуваат било какви деловни трансакции со кинеските апликации за социјални медиуми TikTok и WeChat.

Во исто време, Фејсбук вчера го лансираше својот конкурент на TikTok, Рилс, што резултираше со тоа што нејзините акции пораснаа за 6%.


Тагови: марк Закерберг, рил, трамп, фејсбук,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: