Го знаете блокчејн. Сега запознаете се со Кортекс

Датум на објава: 08.06.2020

Време зa читање: 2 минути

Блокчејн започна со биткоин, децентрализирана дигитална валута заснована на дистрибуирана технологија. Потоа влезе во Ethereum, што им овозможи на програмерите да пишуваат програми, и паметни автоматизирани договори. Сега запознајте го Кортекс, иднината на Блокчејн технологијата. Кортекс додава вештачка интелигенција на традиционалните паметни договори? Како го прави тоа Кортекс?

Од една страна, Кортекс зема модел на вештачка интелигенција обучен од развивачи на вештачка интелигенција и го чува во слојот за складирање на блокот од Кортекс. Од друга страна, дизајнот на виртуелната машина за кортекс му ја дава работата на процесорот до графичкиот процесор или FPGA. Програмерите потоа можат да пристапат и да ги извршат овие модели на вештачка интелигенција со плаќање CTXC, мајчин знак на Кортекс.

Да речеме дека одредени модели се имаат обучено за препознавање на лицето. Тогаш доаѓа процесот на складирање на Кортекс. Ваквата инфраструктура ќе ја обнови вештачката интелигенција на екосистемот на Блокчејн на голем начин. Програмерите на DApp плаќаат и одржуваат развивање на вештачка интелигенција, додека развивачите на вештачка интелигенција се стимулирани да обезбедат поквалитетни модели на вештачка интелигенција на програмерите на DApp, создавајќи екосистем што води до еволуција на подобри и подобри модели на вештачка интелигенција.

Добрите модели на вештачка интелигенција повеќе нема да бидат монополизирани од големите корпорации, туку се дистрибуираат на блокот од Кортекс. За да ја разберете разликата помеѓу биткоин, Ethereum и Кортекс, замислете дека сте сопственик на самопослуга. Со биткоин, треба рачно да проверите дали пристигна вистинската сума на плаќање. Со Ethereum, можете да ги поврзете сите ваши добра со паметни договори.

Кога производите ќе се извадат од вашата продавница, може да се уверите дека ќе ви биде платено колку што треба. Со кортексот, не мора да бидете во продавница. Моделите на вештачка интелигенција овозможени од Кортекс ќе ја препознаат секоја ставка во кошничката, па дури и лицето на клиентот. Обезбедување на исплата бесплатно купување искуство и за сопственикот и за клиентот. Ова е само врв на ледениот брег, една од многуте децентрализирани апликации со вештачка интелигенција кои ќе се имплементираат на Кортекс за да ги трансформираат нашите животи на подобро. Единствената граница на она што може да се постигне со кортексот е вашата фантазија.

Прочитајте и ...  Халкбанк АД Скопје вработува

Тагови: cortex, Биткоин, блокчејн, Вештачка интелигенција, кортекс, плаќање, технологија, Финтек,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: