Богатството во време на корона: Олигарсите станаа уште побогати

Датум на објава: 28.05.2020

Време зa читање: 2 минути

Бројот на милијардери во Русија за последните два месеци се зголеми од 99 на 101 лице.

Нивното вкупно богатство се зголеми од 392 милијарди на 454 милијарди долари, објави Forbes.

Богатството на петте најбогати граѓани на Русија е зголемено за 22,6 милијарди долари, до 109,5 милијарди долари од 18 март, кога започна пандемијата од коронавирус.

Кој се збогати за време на пандемијата:

Прочитајте и ...  Избрани најдобрите трудови од конкурсот „Индустриска револуција 4.0: Како новите технологии ќе го променат сметководството во иднина

· Владимир Потанин, сопственик на Norilsk Nickel – за 6,4 милијарди долари (до 26,1 милијарди долари),

· Вагит Алекперов, ко-сопственик на Lukoil – за 5,6 милијарди долари (до 20,8 милијарди долари),

· Леонид Микелсон, претседател на бордот на директори на Novatek – за 5,4 милијарди долари (до 22,5 милијарди долари),

· Владимир Лисин, ко-сопственик на NLMK – за 2,9 милијарди долари (до 21 милијарди долари),

Прочитајте и ...  Банките подготвени за исплата на социјалната и детска заштита

· Алексеј Мордашов, претседател на Severstali – 2,3 милијарди долари (до 19,1 милијарди долари).

За време на пандемијата, двајца Руси успеаle да влезат во кругот на милијардери – претседателот на бордот на директори на концернот Rosium, Роман Авдејев и шефот на групата за рибна индустрија Norebo, Виталиј Орлов.


Тагови: богатство, ковид19, коронавирус, милијардери, олигарси, русија,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: