„Алибаба“ во преговори за нови инвестиици од 3 милијарди долари

Датум на објава: 15.09.2020

Време зa читање: < 1 минутa

„Алибаба Груп Холдинг“ е во преговоди за инвестирање на 3 милијарди долари во најголемата фирма за достава во југоисточна Азија „Граб Холдинг Инц“, објави „Блумберг“.

Кинескиот конгломерат ќе биде единствениот инвеститор во кругот на финансирање и ќе потроши дел од средствата за да добие дел од акциите на „Граб“ што ги поседува „Убер Технологии Инц“ се додава во извештајот.

„Убер“, која ги предаде своите операции во Југоисточна Азија на „Граб“ во март 2018 година, зеде 27,5 проценти од акциите во бизнисот на „Граб“.

Прочитајте и ...  Комерцијална банка: Исплатата на пензиите за септември започнува на 28.09.2020 година

„Граб“ се проценува на 14 милијарди долари и своето делување го прошири во доменот на финансиски услуги, испорака на храна и плаќања преку мобилен телефон во последните неколку години.

Во јуни, „Граб“ објави 5% намалување на бројот на вработените бидејќи ги намали трошоците во услови на побавен раст.


Тагови: Алибаба, граб, инвестиции, убер,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: