Иако приходите на Кока-Кола во вториот квартал се намалени, акциите се пораснати

Датум на објава: 22.07.2020

Време зa читање: < 1 минутa

Кока-Кола извести дека приходот е намален за 28% во вториот квартал, наспроти истиот период минатата година. Но инвеститорите беа разбудени од тоа што главниот извршен директор Џејмс Квинси рече дека очекува дека вториот квартал ќе биде најтежок од годината.

Акциите на Кока-Кола се искачија за 2,3% по извештајот за заработка, во кој Квинси исто така истакна дека компанијата видела „охрабрувачки знаци на зголемена потрошувачка“ во Кина.

Прочитајте и ...  Какви се очекувањата на Триглав осигурување за претстојниот период?

Тагови: акции, Берза, вредност, извештај, кока кола, тргување,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: