Турските банки преминуваат на дигитална мрежа за трансфер на злато?!

Датум на објава: 18.01.2020

Време зa читање: < 1 минутa

Турските банки го избегнаа трансферот на криптовалути со претставување физички единици на злато преку блокчејн платформа која е развиена од страна на истанбулската банка за клиринг и порамнување „Такасбан“.

Приватната криптовалута, наречена BiGA, претставува еквивалент на еден грам злато што се чува во трезорите на берзата во Истанбул.

Платформата за блокирање BiGA и системот за пренесување злато служат за извоз, амортизација и трансфер на дигитални средства, а вклучуваат и можности за интеграција, порамнување, мониторинг и известување.

Прочитајте и ...  Кина е решена да не емитува јаглерод до 2060 година

Банките коишто учествуваат во проектот и кои трансферираат единици на BiGA единици во реално време преку мрежата ги вклучуваат државните кредитори: Зираат и Вакиф, Гаранти ББВА, Албарак Турк, Кувејт Турк и Зираат.

Во иднина, системите ќе бидат проширени до крајните корисници преку апликации за мобилни паричници обезбедени од банките учеснички.

Извор: Bankar.rs


Тагови: апликации, блокчејн, злато, Турција,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: