Комисијата за хартии од вредност ја донесе Годишната програма за работа во 2020 година

Датум на објава: 30.12.2019

Време зa читање: < 1 минутa

2020 година се очекува да биде година на предизвици за Комисијата за хартии од вредност, чие решавање ќе значи подобрување на условите за инвестирање на пазарот на хартии од вредност, хармонизирана регулатива со ЕУ-acquis во сферата на финансиските услуги, зајакнување на супервизорските капацитети за ефикасна и ефективна контрола и надзор над работењето на овластените учесници и акционерските друштва, унапредување на транспарентноста од страна на брокерките куќи, банки, депозитар и берза т.е креирање на пазарно опкружување кое би било во согласност со модерните и развиени пазари на капитал во Европската Унија.

Прочитајте и ...  Кои се платите во Германија: Странците скоро 900 евра помалку од домашните

Повеќе за Програмата за работа на Комисијата за хартии од вредност на следниот линк.


Тагови: Годишна програма, Комисија за хартии од вредност,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: