Драстично поевтинија акциите на петте најголеми технолошки компании во САД

Датум на објава: 10.03.2020

Време зa читање: < 1 минутa

Загубите на петте технолошки гиганти вкупно изнесуваат 321,6 милијарди долари. Според Си-Ен-Ен, акциите на Епл поевтиниле за околу 23 долари (7,91 проценти) до 266 долара. На Мајкрософт, Фејсбук и Алфабет, која е сопственост на Гугл, загубија по повеќе од шест отсто од својата вредност. Акциите на Амазон поевтинија за 5,3 проценти.

Прочитајте и ...  Светските херои во пандемијата, на 25. место е Џек Дорси основачот на Твитер

Загубите на петте технолошки гиганти вкупно изнесуваат 321,6 милијарди долари.

Њујоршката берза го преживеа најлошиот ден од светската финансиска криза во 2008 година. Основните индекси на Волстрит загубија по повеќе од седум проценти од вредноста како резултат на падот на цените на нафтата и ширењето на новиот коронавирус.


Тагови: nasdaq, акции, Амазон, Берза, гугл, коронавирус, Мајкрософт, фејсбук,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: