„Бритиш петролеум“: Очекуваме брз пад на побарувачката за нафта

Датум на објава: 16.09.2020

Време зa читање: 3 минути

Според најновата анализа на „Бритиш петролеум“, нафтата ефективно ќе ја замени чистата електрична енергија.

Нашата визија за енергетската иднина на светот се смени како резултат на влијанието на пандемијата и поголемата борба против климатските промени. Има голем пад на побарувачката за нафта. Транзицијата кон обновлива енергија може да се забрза ако земјите одлучат да инвестираат во еколошко економско закрепнување од пандемијата“, рече Спенсер Дејл, главен економист во „Бритиш петролеум“.

Најновите анализи на таа компанија укажуваат дека рекордната побарувачка за нафта можеби веќе го достигнала својот врв и дека се соочува со најголем пад во последните неколку децении.

Додадено е дека побарувачката за нафта може никогаш да не се опорави целосно од ефектите на пандемијата, па дури и таквиот пад на побарувачката може да достигне рекорди.

Според овие проценки, нафтата ќе биде заменета со чиста електрична енергија произведена од фарми со ветерници, хидроцентрали и соларни панели.

Причината за тоа може да се види во фактот дека растот на производството на обновлива енергија ги руши сите претходни рекорди.

Побарувачката за нафта го достигна својот врв минатата година, а за следните 30 години се наведени три можни сценарија.

Во една од нив, која не предвидува забрзување на борбата против климатските промени, побарувачката за нафта останува слична на 2019 година, до падот на 2035 година.

Извештајот го потврди предупредувањето на независните експерти дека пандемијата ќе предизвика пад на побарувачката на нафта.

Извештајот ќе ни помогне подобро да ги разбереме промените во побарувачката на енергија и да развиеме планови во текот на следните триесет години да станеме компанија за производство на енергија што ќе испушти минимални количини на СО2“, рече Бернард Лони, извршен директор на „Бритиш петролеум“.

Главниот дел од извештајот зборува за падот на побарувачката за нафта во износ од 55% до 2050 година.

Тоа е во согласност со Парискиот договор за клима, кој го ограничува растот на глобалното затоплување на 2 степени целзиусови во споредба со периодот пред индустријализацијата.

Вториот дел од извештајот, кој има намера да го ограничи глобалното затоплување на 1,5 степени целзиусови, предвидува пад на побарувачката на нафта за 80 проценти во текот на истиот период.

Во август, Бритиш Петролеум објави дека ќе ги зголеми инвестициите во чиста енергија осум пати до 2025 година и десет пати до 2030 година.

Во исто време, планира да го намали производството на фосилни горива за 40% во споредба со 2019 година.


Тагови: Бернард Лони, бритиш петролеум, вредност, енергија, нафта, пандемија, Спенсер Дејл, Цена,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: