МАПАС: Намалување на надоместокот од уплатени придонеси на 2%

Датум на објава: 22.01.2020

Агенцијата за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување – МАПАС ја известува пошироката јавност дека почнувајќи од 1.1.2020 година надоместокот од придонеси кој го наплатуваат пензиските друштва КБ Прво пензиско друштво АД Скопје, Сава пензиско друштво а.д. Скопје и Триглав пензиско друштво АД Скопје се намалува и изнесува 2% од секој уплатен придонес во задолжителен пензиски фонд наместо досега важечкиот 2,25%.

Исто така, Агенцијата ја известува јавноста дека со ова се намалуваат трошоците на членовите на задолжителните пензиски фондови.


Тагови: МАПАС,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: