ЛИСТА: ТОП 10 најбогати жени во светот

Датум на објава: 01.07.2020

Време зa читање: < 1 минутa

Во листата на 2.095 лица кои се најдоа на списокот на светски милијардери на Форбс, повеќето од нив се мажи. Но доколку сакате да се запознаете со жените кои се наоѓаат на оваа листа, подготвивме листа за тоа колку вредат.

Нивната вкупна нето вредност изнесува нешто помалку од 1 трилион долари.

Прочитајте и ...  Халкбанк корисниците на платежни картички Mastercard отсега ќе можат да плаќаат бесконтактно со нивниот мобилен уред преку новата апликација HalkPay

Половина од првите 10 најбогати жени во светот живеат во САД. И покрај тоа што Алис Волтон е најбогатата жена во светот, таа е деветта најбогата личност во светот.

Вкупно на списокот на „Форбс“, има 241 жени милијардери.

Топ 10 најбогати жени во светот:

  1. Алис Волтон: 54.4 милијарди долари
  2. Франсоаз Бетанкур Мејер: 48.9 милијарди долари
  3. Џулија Флешер Кох: 38.2 милијарди долари
  4. Мекензи Безос: 36 милијарди долари
  5. Бит Хејстер: 33.3 милијарди долари
  6. Жаклин Марс: 24.7 милијарди долари
  7. Jанг Хуијан: 20.3 милијарди долари
  8. Сузан Клатен: 16.8 милијарди долари
  9. Лорен Пауел Џобс: 16.4 милијарди долари
  10. Жонг Хуијан: 14.6 милијарди долари
Прочитајте и ...  Тесла стана повредна и од Дизни и Кока Кола

Тагови: forbes, богатство, жени милијардери, корпорации, листа, форбс,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: