Зошто растот на големите технолошки компании паузира?

Датум на објава: 27.07.2020

Време зa читање: < 1 минутa

Растот на технолошките гиганти е една од главните карактеристики на берзата уште од почетокот на пандемијата. Логиката е јасна: фирмите кои испорачуваат услуги дигитално, или можат да им овозможат на работниците да ги вршат своите работи од далечина, можат да имаат корист во текот на оваа криза, што ги турка потрошувачите и компаниите кон виртуелно живеење.

Па зошто нивниот раст е паузиран? Одговорот зад тоа е што технолошките инвеститорите удрија во “ѕид” во однос на проценките за кои се осеќаат удобно. Цената на акциите на „Амазон“ е зголемена за повеќе од 60% од претходната година, додека „Нетфликс“ додаде близу 50% на својата вредност.

Прочитајте и ...  Како функционира блокчејн технологијата?

Тагови: акции, Амазон, Волстрит, нетфликс, хартии од вредност,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: