Дали сте имале искуство со финансиски советник?

Датум на објава: 26.06.2020

Време зa читање: 2 минути

Додека некои луѓе сами управуваат со нивните финансиите, многумина сакаат да работат со искусен финансиски советник. Но, наоѓањето на финансиски советник што е сигурен и способен може да биде предизвик. 

Прво, мора да го намалите пребарувањето на список со потенцијални кандидати, и да ги земете предвид трошоците. Додека задачата може да изгледа голема, изборот на вистински финансиски советник потенцијално може да има голема позитивна разлика во вашите лични финансии. Кога правите список на кандидати, важно е да направите критичко истражување и евалуација. Започнете со барање на вашите пријатели и семејство за препораки. Откако ќе имате список со имиња, истражувајте ги преку Интернет: Прегледајте ги нивните веб-страници, социјални медиуми и материјали за маркетинг. 

Покрај проверките на нивната позадина и историја, една од најважните размислувања при изборот на советник е цената. Поставувајте прашања како, Дали има првичен трошок за планирање? Која е целокупната структура на трошоци? Дали ќе ви наплатат врз основа на процент на средства, по час, или за нешто друго специфично?

Исто како и во интервју за работа, мора да поставите и тешки прашања: Зошто да ве изберам, што ве прави подобар од другите советници и како ќе ми помогнете подобро да ги постигнам моите финансиски цели? Ова ќе ви помогне да процените дали советникот разбира, дури и дали сочувствува со вашата ситуација за подобро да ви помогне да ги дефинирате и да ги извршувате своите цели.

Постојано оценувајте дали инвестициската стратегија на советникот е во согласност со вашите цели. Со текот на времето, вашиот финансиски план ќе се развива и така треба и вашиот советник. Ако вашиот советник не комуницира добро, бидете подготвени да го прекинете односот. На крајот на краиштата, вашата врска со вашиот финансиски советник е лична. Односот треба да поттикне чувство на доверба, безбедност и успех.

Прочитајте и ...  Според LinkedIn ова се 10-те најбарани работни места во светот за кои не ви треба диплома

Тагови: лични финансии, плата, примања, приходи, советник, трошоци, финансиска иднина, финансиски советник,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: