Амазон го имаше најдобриот ден од 2018

Датум на објава: 21.07.2020

Време зa читање: < 1 минутa

Се чини дека технолошките компании се повторно предводници на берзата. Амазон го имаше својот најдобар ден од крајот на 2018 година, додека пазарната вредност на Тесла се зголеми на 300 милијарди американски долари. Амазон затвори за 7,9% повисоко, достигнувајќи ја вредноста на пазарот на 1,59 трилиони американски долари, откако аналитичарите од Голдман Сакс ги зголемија цените на берзата. Аналитичарите на Голдман велат дека Амазон е позициониран да има корист од поширок раст во електронската трговија водена од пандемијата. 

Друг фактор што го зголемува позитивното чувство на берзата беше поради постигнатиот напредок во однос на вакцината „Ковид-19“, откако Универзитетот во Оксфорд најави високо ветувачки резултати од тестирањето на повеќе од 1.000 луѓе. Резултатите покажуваат дека инјекцијата довела до имунолошки одговор и се чини дека е безбедна.

Прочитајте и ...  Акцијата на Комерцијална банка АД Скопје, и понатаму најинтересна за инвеститорите

Тагови: акции, Амазон, Берза, насдак, пазар, тргување,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: