Профитот на американските банки изнесува 57,4 милијарди долари

Датум на објава: 27.11.2019

Време зa читање: < 1 минутa

Профитот на американските банки се намали за 4,5 милијарди долари на 57,4 милијарди долари во третиот квартал од 2019 година, бидејќи „вонредните настани“ во три големи финансиски институции го успорија растот на тој сектор, објави Федералната корпорација за осигурување на депозити (FDIC).

Тоа е за 7,3 проценти помал профит во однос на истиот квартал минатата година, пренесува Reuters.

Прочитајте и ...  Според LinkedIn ова се 10-те најбарани работни места во светот за кои не ви треба диплома

Од FDIC, порачуваат дека 62 проценти од банките пријавиле пораст на годишната добивка, додека само четири проценти од банките биле непрофитабилни.

Сепак, приходите од камати се зголемиле за 1,2 проценти во однос на истиот период минатата година, што е најспоро темпо на раст од крајот на 2014 година.


Тагови: FDIC, профит, Федералната корпорација за осигурување на депозити,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: