2 пречки кои секој ФинТек стартап мора да ги надмине

Датум на објава: 15.05.2020

ФинТек индустријата наоѓа примена на иновативни технолошки решенија во индустријата за финансиски услуги. Дури и ако не сте запознаени со ФинТек, повеќето од нас користеле услуги како PayPal кои спаѓаат во категоријата мобилен паричник и плаќања .

Овие технолошки решенија најчесто се развиваат од почетни компании кои ги нудат своите услуги на основани фирми. ФинТек носи големи промени во банкарството и финансиите, овозможувајќи им можност на потенцијалните претприемачи да влезат во претходно недопирлив простор.

Постојат 2 пречки што секој ФинТек стартап мора да ги надмине за да преживее.

1. Навигација по регулаторниот пазар

Следењето на правилата на патот утврден од регулаторите е од клучно значење за успехот на стартување на секоја ФинТек компанија, но основачите треба да го сторат тоа на начин што најдобро одговара на нивната организација. „Ова може да значи да се работи директно со регулатори или ангажирање страни како банки во заедницата за да ви помогне да поминете низ соодветните канали за да добиете средства како лиценцирање.

2. Лансирањето пред производот да биде готов

Можеби сте работење на вашиот производ со години или чувствувате притисок од прекумерни инвеститори. Без оглед на се, произволно лансирање на призводот треба да се избегне по секоја цена.

Ако инвеститорите вршат притисок врз вас за да започнете порано од тоа што сте спремни, бидете отворени и искрени со вашата комуникација. Шансите се, тие ќе ви се заблагодарат подоцна.


Тагови: paypal, иновации, иновација, необанки, стартапи, финансиска технологија, Финтек,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: