Блокчејн може да го промени начинот на кој компаниите купуваат и продаваат

Датум на објава: 19.06.2020

Време зa читање: 2 минути

Што е тоа блокчејн? Едноставно кажано, блокчејн е технологија која ги запишува податоците по хронолошки редослед во една јавна, достапна за сите, сметководствена книга. Разликата е во тоа што податоците никогаш не се чуваат централно, но се дистрибуираат на повеќе компјутерски мрежи ширум светот. И бидејќи базата на податоци е дистрибуирана, ниту една страна не може да направи било каква промена. Ова го прави блокчејн идеален за дигитални валути, како што е познатиот биткоин. Се разбира, на традиционалното банкарство, ова не му оди во прилог. 

Потенцијалот за малопродажба е огромен, како и заштита на потрошувачите од измамнички трансакции со создавање на паметен договор кој ги задржува средствата сè додека и двете страни не се задоволни. Може да се користи и за намалување на другите видови измама и за градење доверба кај потрошувачите. Создава постојан запис за патувањето на производот од снабдувачот до клиентот, така што може да се докаже потекло и автентичност, и притоа да ја подобри видливоста на синџирот на снабдување. 

Блокчејн нуди можност за снимање на сите куповни трансакции. А, кога станува збор за лојалност на клиентот, како и за идејата за користење на блокчејн да се регистрираат поени за лојалност за шемите за награди, блокчејн овозможува подобро искуство на клиентите и за трговците на мало и размена на информации. 

Па, каде ќе не одведе ова во иднина? Блокчејн веројатно ќе биде дел од целиот животен циклус на производот, дури и преку следење на нови сопственици во случај на препродажба. И, иако е тешко да се изгради доверба во дивиот запад на денешниот интернет, блокчејн може да го реши проблемот со доверба што за трговците на мало преку Интернет може да биде само добра работа.

Прочитајте и ...  Во услови на Ковид 19 расте бројот на корисници на социјалните мрежи

Тагови: Биткоин, блокчејн, иновации, криптовалута, технологија, Финтек,

Facebook профил: pari.com.mk

Инстаграм профил: pari.com.mk

@pari.com.mk

© Преземањето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот pari.com.mk е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со pari.com.mk, е строго забрането.


Сподели: